День українського кіно 2021. З архівного німого кіно Одеси. 140-річчя В'ячеслава Висковського

2 сентября 2021

В'ячеслав Висковський – видатний уродженець Одеси, один із піонерів одеського кіно.a

    В'ячеслав Казимирович Висковський (1881 – 1933), видатний уродженець Одеси, один із піонерів одеського кіно, який разом із Петром Чардиніним розгортав кіноіндустрію на студії Дмитра Харитонова в період її трансформації в Одеську кіностудію (1917-1919). Зняв понад два десятки фільмів в Одесі, серед яких найяскравіші роботи з Вірою Холодною "Жінка, яка винайшла кохання", "Тернистий слави шлях", "Міщанська трагедія", "Останнє танго". В 1918 році В'ячеслав Висковський створив перший та останній шедевр українського німого декадентського кінематографа – фільм "Брехня" за однойменною п'єсою Володимира Винниченка, який був на той період одним з очільників уряду УНР.

    Режисерська біографія В'ячеслава Висковського включає також періоди (1915-1917) на приватній студії "Тіман і Рейнґардт" та на державній студії "Севзапкино». Перший період утвердив Висковського як одного з провідних декадентів кіно, поряд з Євгеном Бауером та Всеволодом Мейєрхольдом. В цей період Висковський знімав найепатажніші декадентські картини для славетної "Російської золотої серії", зокрема, фільми "Ображена Венера", "Хвала безумству" за мотивами Л. фон Захер-Мазоха та А. Мар, екранізував містичні тексти Л. Андрєєва, Є. Нагродської, В. Крижанівської-Рочестер та ін. В радянський період В'ячеслав Висковський створив шість повнометражних стрічок, серед яких наймасштабнішою була "Кривава неділя" ("9 січня"), присвячена постаті попа Гапона. Більшість стрічок не збереглися.

    В'ячеслав Висковський реалізував себе також як одеський прозаїк-символіст та як актор мандрівних театрів-антреприз. В 1922-24 роках перебував у США, де працював як режисер єврейських театрів та намагався співпрацювати з Голівудом. Але згодом радянська система виштовхнула із себе митця, що не вписався до революційного кінопроцесу. Висковського спіткали цькування, звільнення зі студії, забуття, передчасна смерть та викреслення його імені з історії

    Повернення до спадщини Висковського почалося упродовж останнього десятиліття. В 2013 році український кінознавець Ольга Кирилова віднайшла в російському державному кіноархіві "Госфильмофонд" невідомий плівковий ориґінал фільму "Брехня". Незабаром вона ініціювала дві світові прем'єри фільмів Висковського, що відбулися у Великій Британії, в Лондоні: "Брехня" у 2016 році та "Вінчав їх Сатана" в 2019 році. Спадщині В. Висковського присвячені публікації О. Кирилової: розділ монографії "Декадентський кінематограф у вимірах культурології та філософської танатології" (К.: 2017) та дисертації "Танатологія декадентського кінематографа" (ХДАК, 2018), статті "Volodymyr Vynnychenko and the Early Ukrainian Decadent Film" (Наукові записки НаУКМА, 2017) та "The Lie, Satan Married Them, and Other Works by Vyacheslav Vyskovsky (Viskovski)” (Apparatus, 2019). Готується до друку біографічне видання, присвячене В. Висковському.

    Це перше в історії святкування ювілею В’ячеслава Висковського, відродження його пам’яті. На вечорі будуть показані стрічки “Вінчав їх Сатана” (1917) і “Брехня” (1918) з реконструкцією титрів та інтертитрів О. Кирилової. Також будуть продемонстровані збережені фрагменти фільму “Останнє танго” (1918).

Фільми супроводжуватиме жива музика.

Представлення фільмів – Ярослав Лупій, кінорежисер, народний артист України, професор Міжнародного гуманітарного університету.

Лекційний коментар до фільмів – Ольга Кирилова, кінознавець, доктор культурології, професор Національного університету “Києво-Могилянська Академія” та Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова.


Share/Save/Bookmark
Печать PDF


«Место встречи изменить нельзя», 1979

Лента кино-новостей

Связаться с нами

Украина, Одесса
Одесская киностудия
Французский бульвар, 33
Тел: +38 (048) 725-03-09
Тел/Факс: +38 (0482) 33-95-29
Музей кино: +38 (0482) 33-95-38
E-mail: odesakino@ukr.net