До позачергового З’їзду НСКУ: Програма Олеся Янчука

24 августа 2017

До позачергового З’їзду НСКУ: Програма Олеся Янчука

28 серпня 2017 року у Будинку кіно відбудеться позачерговий VIII (ХIV) З’їзд НСКУ. Подаємо програму українського кінорежисера, народного артиста України, генерального директора Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка, секретаря Правління НСКУ, голови Комісії з з прийому до членів НСКУ Олеся Янчука, який має намір балотуватися на посаду голови Спілки.

До позачергового VIII (ХIV) З’їзду 
Національної спілки кінематографістів України

Програма ОЛЕСЯ ЯНЧУКА

Позачерговий З’їзд Національної спілки кінематографістів України відбувається напередодні 60-річчя заснування Спілки та 90-річчя створення Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

Для мене, як члена Спілки і кінорежисера, небайдужа майбутня доля всього українського кінематографу, який наразі сьогодні перебуває в не найкращому стані, але змінити цей стан залежить від всіх нас.

Можна висунути яку завгодно програму, що буде виглядати на папері ефектно, перспективно і красиво. Але, на мій погляд, реалізація завдань і вирішення проблем, які стоять перед Спілкою сьогодні, залежить не тільки від Голови Спілки, а від об’єднання наших спільних зусиль.

На мій погляд, головним завданням Спілки кінематографістів і новообраного Голови було і залишається наступне:

  1. Повернення впливу Спілки кінематографістів на формування та реалізацію державної культурної політики, для нас, передусім, в галузі кіноіндустрії.
  2. Участь у розробці законотворчих та нормативних актів, контроль за дотриманням чинного законодавства у сфері кінематографу.
  3. Захист соціальних, авторських та творчо-професійних інтересів.
  4. Підтримка творчої молоді, сприяння в підготовці кіномистецької зміни.
  5. Захист державних кіностудій від нападів незаконної приватизації та рейдерських атак.

Що турбує нас всіх сьогодні?

  • можливість знищення Спілки кінематографістів і, як наслідок, Будинку кіно;
  • включення державних кіностудій до переліку об’єктів, які підлягають приватизації;
  • соціальна незахищеність членів Спілки, які не працюють у знімальних групах та не працевлаштовані в інших ділянках сучасного кінопроцесу;
  • низькі ставки оплати працівників знімальних груп і авторські гонорари по укладених контрактах з Держкіно;
  • охорона праці співробітників знімальних груп;
  • соціальний захист ветеранів кіно, які започаткували і зберегли нашу Спілку.

На мою думку, в першу чергу, потрібно продовжувати привертати увагу відповідних владних структур до проблем в кінематографічній галузі, встановлювати безпосередні контакти з тими, хто реально готовий допомогти нам у вирішенні цих питань.

Ми всі об’єднані нашою улюбленою справою – працею у галузі кіно.

Будинок кіно – це наш храм, місце активного творчого і громадського спілкування. Необхідно відновити Будинок кіно як центр кінематографічного життя. Повернути значимі кіноподії – фестивалі, конференції, концерти, виставки, конкурси – саме до Будинку кіно. Потрібно налагодити технічний стан Будинку. Оновити демонстраційне обладнання в його залах.

Щодо державних кіностудій. Треба вирішити питання, в який спосіб вони будуть надалі існувати. Якщо держава не турбується про державні кіностудії, то хай відкрито скаже: «Вони нам не потрібні».

Не можна допустити перепрофілювання територій, на яких знаходяться державні кіностудії, зокрема під будівництво житлових будинків та розважальних центрів.

Також не припустимо допустити, щоб шляхом змін чинного законодавства був змінений статус «Національна», який має кіностудія ім. Довженка.

Необхідно наполягати про подальше, після 2017 року, пролонгування пільг для державних кіностудій:

  • залишити 100 відсотків коштів від оренди на внутрішні потреби кіностудій,
  • звільнення від сплати податку на землю та податку на додану вартість при виробництві національних фільмів.

Активно просувати проект створення «Тимчасової Вільної Економічної Зони» на кіностудії ім. Довженка, який вже неодноразово подавався на розгляд Міністерства культури України та Кабінету Міністрів.

Необхідно вирішити питання введення обов’язкової квоти для державних студій від загального щорічного фінансування кінематографу. Встановлення контрактної системи оплати працівникам знімальної групи, ставок гонорарів відповідно до нинішньої мінімальної заробітної плати.

Професійне ділове і творче співробітництво, а не протистояння приватних компаній з державними кіностудіями, повинно стати визначальним в українському кінематографі.

Якщо запропонована Програма буде підтримана вами не тільки на словах, а і з Вашою активною участю, шановні колеги, я сподіваюсь, що проблеми, які гостро стоять перед Спілкою, будуть вирішені.

Олесь Янчук,
український кінорежисер, народний артист України,
генеральний директор Національної кіностудії 
художніх фільмів імені Олександра Довженка



Share/Save/Bookmark
Печать PDF


«Место встречи изменить нельзя», 1979

Лента кино-новостей

Связаться с нами

Украина, Одесса
Одесская киностудия
Французский бульвар, 33
Тел: +38 (048) 725-03-09
Тел/Факс: +38 (0482) 33-95-29
Музей кино: +38 (0482) 33-95-38
E-mail: odesakino@ukr.net