В Україні видали щоденники Олександра Довженка

Вийшла у світ перша повна публікація записів великого режисера - Олександра Довженко6 марта 2013

Вийшла у світ перша повна публікація записів великого режисера - Олександра Довженк. 28 лютого, в Києві відбулася презентація спільного українсько-російського збірника документів «Олександр Довженко. Записи щоденників. 1939-1956 рр.»

Збірник, підготовлений спільними зусиллями українських та російських авторів, став першою повною науковою публікацією щоденникових записів кінорежисера, які були відкриті для громадськості і дослідників лише два роки тому. Справа в тому, що під час передачі документів у 1960 році вдова режисера поставила  умову: інформацію слід було засекретити на 50 років. Цей термін закінчився в квітні 2010 року. За короткий термін - близько року - дослідники опрацювали 74 зошити дуже складних по своїй структурі текстів. Спочатку тексти були опубліковані у віртуальному вигляді і ось, нарешті, з?явилися вже і в друкованій версії.

В опублікованих записах Довженко фіксує основні події особистого і творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму «Щорс» в 1939-му і до завершення роботи над сценарієм «Поема про море» (1956). Режисер докладно описує історичні події, свідком чи сучасником яких він був: приєднання Західної України до СРСР, початок Другої світової і, зокрема, Великої Вітчизняної війни, відступ радянської армії і окупація України німцями, смерть Сталіна ...

Вийшла у світ перша повна публікація записів великого режисера - Олександра Довженко

Текст подано в авторському, двомовному викладі - російською і українською мовами та розміщено у тому ж порядку, в якому зберігається в особистому фонді Олександра Довженка в Російському державному архіві літератури і мистецтва.

Разом з презентацією щоденників режисера в будівлі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (розташований на території заповідника Софія Київська) відкрилася і виставка документів, присвячених Довженкові.

Вийшла у світ перша повна публікація записів великого режисера - Олександра Довженко

В експозиції представлені досить різноманітні матеріали - малюнки самого Довженка, дружні шаржі його авторства, чернетки та робочі записи часів роботи над фільмами, а також свідоцтва пильного стеження держави за діяльністю українського режисера. «Велика частина виставки - маловідомі або невідомі архівні документи, які зберігалися в галузевому архіві СБУ, - пояснив журналістам начальник відділу використання інформації документів архіву Василь Шепелюк. - Це численні агентурні донесення на Довженка, а російські колеги подарували нам ще й можливість побачити деякі документи, що стосуються відносин Сталіна і Довженка».

Працювати виставка буде півтора місяця - до середини квітня.

Нагадаємо, на Європейському кіноринку в рамках 63-го Берлінського кінофестивалю Україна представила відреставровану вітчизняну кінокласику, в тому числі і фільми Олександра Довженка.

Також нагадаємо, що в 2012-му електронні видання книг Довженка били рекорди за популярністю, а паперові постійно додруковувалися.

Источник: comments.ua

{jcomments on}

Share/Save/Bookmark
Печать PDF


«Место встречи изменить нельзя», 1979

Лента кино-новостей

Связаться с нами

Украина, Одесса
Одесская киностудия
Французский бульвар, 33
Тел: +38 (048) 725-03-09
Тел/Факс: +38 (0482) 33-95-29
Музей кино: +38 (0482) 33-95-38
E-mail: odesakino@ukr.net