6 марта 2013
Вийшла у світ перша повна публікація записів великого режисера - Олександра Довженк. 28 лютого, в Києві відбулася презентація спільного українсько-російського збірника документів «Олександр Довженко. Записи щоденників. 1939-1956 рр.»
Збірник, підготовлений спільними зусиллями українських та російських авторів, став першою повною науковою публікацією щоденникових записів кінорежисера, які були відкриті для громадськості і дослідників лише два роки тому. Справа в тому, що під час передачі документів у 1960 році вдова режисера поставила умову: інформацію слід було засекретити на 50 років. Цей термін закінчився в квітні 2010 року. За короткий термін - близько року - дослідники опрацювали 74 зошити дуже складних по своїй структурі текстів. Спочатку тексти були опубліковані у віртуальному вигляді і ось, нарешті, з?явилися вже і в друкованій версії.
В опублікованих записах Довженко фіксує основні події особистого і творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму «Щорс» в 1939-му і до завершення роботи над сценарієм «Поема про море» (1956). Режисер докладно описує історичні події, свідком чи сучасником яких він був: приєднання Західної України до СРСР, початок Другої світової і, зокрема, Великої Вітчизняної війни, відступ радянської армії і окупація України німцями, смерть Сталіна ...
Текст подано в авторському, двомовному викладі - російською і українською мовами та розміщено у тому ж порядку, в якому зберігається в особистому фонді Олександра Довженка в Російському державному архіві літератури і мистецтва.
Разом з презентацією щоденників режисера в будівлі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (розташований на території заповідника Софія Київська) відкрилася і виставка документів, присвячених Довженкові.
В експозиції представлені досить різноманітні матеріали - малюнки самого Довженка, дружні шаржі його авторства, чернетки та робочі записи часів роботи над фільмами, а також свідоцтва пильного стеження держави за діяльністю українського режисера. «Велика частина виставки - маловідомі або невідомі архівні документи, які зберігалися в галузевому архіві СБУ, - пояснив журналістам начальник відділу використання інформації документів архіву Василь Шепелюк. - Це численні агентурні донесення на Довженка, а російські колеги подарували нам ще й можливість побачити деякі документи, що стосуються відносин Сталіна і Довженка».
Працювати виставка буде півтора місяця - до середини квітня.
Нагадаємо, на Європейському кіноринку в рамках 63-го Берлінського кінофестивалю Україна представила відреставровану вітчизняну кінокласику, в тому числі і фільми Олександра Довженка.
Також нагадаємо, що в 2012-му електронні видання книг Довженка били рекорди за популярністю, а паперові постійно додруковувалися.
Источник: comments.ua
{jcomments on}
«Место встречи изменить нельзя», 1979
художник-постановщик национального союза одесских кинематографистов одесской киностудии сценарист военно-полевой роман изменить нельзя одеська кіностудія одеської кіностудії одесская киностудия астенический синдром одесский экран приключения электроника василевский кінематографістів україни одесское отделение говорухин вторжение законопроект сергій тримбач искусство место встречи костроменко одесские кинематографисты ярослав лупий александр параджанов приключения кинематографисты виробництво зеленый фургон кинематографистов фестиваль президент одесского отделения народный артист правления композитор три мушкетера кира муратова кинорежиссер секретный фарватер киностудия евгений женин председатель правления
Украина, Одесса
Одесская киностудия
Французский бульвар, 33
Тел: +38 (048) 725-03-09
Тел/Факс: +38 (0482) 33-95-29
Музей кино: +38 (0482) 33-95-38
E-mail: odesakino@ukr.net